Diivanoloogia – OSA I

On teile kunagi hakanud tunduma, et teid jälitavad diivanid? Kõikjal, kuhu te lähete on juba ees erineva värvi, kuju ja mõõduga diivanid. Astud elutuppa – ja seal ta laiutab, veidi kulunud, aga endiselt tubli. Paned televiisori käima ja seal on pruun sohva, millel istub kollane perekond? Tööl on kohvinurgas punane pehme nurgadiivan, kus istudes aeg liigub kaks korda kiiremini, kui mujal universumis. Panka minnes ootab sind ees eriti modernne ja ebamugav nahkpink, sest time is money ja siin niisama ei mugavleta!

Paanikaks pole siiski ilmselt põhjust, lihtsalt diivanist on tänaseks saanud mööbliese, mida leiame eest kõikjalt ja mille funktsioonid ulatuvad mugavast pesast, kunstipärase sisustuselemendini.
Tooksime teile hea meelega välja tervelt 10 erinevat diivaniliiki, mille stiil, praktilisus, või mugavus meile tõsiselt muljet on avaldanud.

1. Sektsioondiivan

Sektsioondiivan on mitmest eri detailist koosnev diivan. Tavaliselt koosneb sektsioondiivan 3 või 5 eraldi osast ja neid annab omavahel erinevalt kombineerida, mida rohkem osasid, seda rohkem valikuid. Kruvid, klambrid ja muud vajalikud detailid, mida läheb tarvis diivani kokkupanekuks, on tavaliselt uue diivaniga kaasas.

Kuna sektsioondiivanid on ülimalt populaarsed, siis on turul saada olevate diivanite valik väga lai, valida saab värvi, kattematerjali, suuruse või tegumoe järgi. Kaks kõige levinumat sektsioondiivani liiki on L kujuga diivan ja U kujuga diivan.

emporio nurgadiivan

Sektsioondiivani ajalugu

Esimesed sektsioondiivanid tekkisid Inglismaal Victoria ajastul ja olid oma olemuselt üsna robustsed, ehk lihtsalt kaks omavahel ühendatud istepinki. Leidub ka maale ja erinevaid vihjeid, et kodusõja eelses USA’s olid peentel lääne härrasmeestel uhked nahast nurgadiivanid, aga peale kodusõda kadusid nii oskused, kui ka nõudlus sedavõrd peene mööbli vastu.

Tõelise läbimurde tegi sektsioondiivan siiski 20 sajandi keskpaigas, mil sellest sai paljude elutubade keskne mööbliese. Oma osa seda tüüpi diivani populaarsuse kasvu andsid nii paranevad elamistingimused, kui televisiooni teke. Alates sellest ajast, kui televiisor miljonitesse maailma majapidamistesse sisse kolis, on inimestel tarvis ka erinevaid diivaneid, millel pikutades oma lemmikfilme, või saateid vaadata.

2. Chesterfield diivan

See diivan on tõelise luksuse mõõdupuu. Piisab ainult pilgust ja kohe on selge, et sellisel diivanil istuvad härrasmehed, ühes käes sigar ja teises konjakiklaas. Klassikaline Chesterfield on tehtud kvaliteetsest puidust ja kaetud ehtsa nahaga. Kui sind huvitab täpsemalt selle diivani põnev ajalugu, siis loe sellest lähemalt meie artiklist.

3. Lawsoni diivan

Selle diivani märksõnaks on mugavus ja suur osa sellest mugavusest tekib tänu erilisele seljatoele, mis koosneb mugavatest patjadest, mis pole diivani raami külge kinnitatud. See muudab diivani õhuliseks ja lahtiseid patju enda soovi järgi nihutades on võimalik saavutada maksimaalne mugavus.

Lawsoni diivani ajalugu

Diivanite ajajoonel on Lawsoni diivan suhteliselt uus tulija. Esimest korda maailmas tellis 20 sajandi alguses sellise diivani finantsärimees Thomas W. Lawson. Tema eesmärgiks oli diivan, mis on maksimaalselt mugav, aga näeb oma aja kohta välja modernne, või isegi veidi futuristlik.

Tundub, et T.W. Lawsoni visioon toimis, sest seda tüüpi diivanite valik on mööblisalongides tänaseni lai.

4. Sajandi keskpaiga modernne diivan

1930-1970 oli modernses stiilis mööbli tippaeg, aga tänapäeval on see tegemas comebacki ja muutumas osaks klassikalisest sisekujundusest.

Seda tüüpi diivani looja ja ostja mõtlevad mõlemad eelkõige esteetikale ja disainile . Jooned on puhtad ja disain minimalistlik. Kuigi selle diivaniga püütakse lisaks heale välimusele pakkuda ka mugavust, siis tihtipeale on seda tüüpi diivan siiski rohkem kunstipärane disainielement, kui mugav mööbliese, millel pikutada.

Ajalugu

Eelmise sajandi keskpaiga modernse disaini liikumine vältas umbkaudselt 1930-1970 ja selle peamisteks joonteks olid elegants, praktilisus ja lihtsus. Stiili ristiemaks oli Cara Greenberg, kelle raamat kandis nime “Sajandi keskpaiga Modern: 1950. aastate mööbel”.

Ameerika sajandi keskpaiga moderni teke põhines suures osas juba varem populaarsetel Euroopa mööblistiilidel, nagu näiteks Saksamaalt pärit Bauhaus. Teise Maailmasõja käigus ja sellele järgnenud aastatel emigreerusid paljud Sakslased Ameerika Ühendriikidesse ja võtsid oma disaini ja insenerioskused kaasa. Samal ajal tekkis USA s kiire majanduskasvu toel rikas keskklass, kes asus elama eramutesse, mis kõik vajasid suurel hulgal mööblit.

Ka teadus arenes sellel ajal hoogsalt ja uued sünteetilised, peamiselt plastikul põhinevad, materjalid muutsid tootmise veelgi lihtsamaks.

Mööbli peamised jooned jäid samaks, aga materjalidega armastati mängida ja kohati ka liialdada. Nii oli näiteks tavaline kohata mööblipoes kolme ühte tüüpi diivanit, mis on vastavalt kaetud läikiva vinüüliga, pehme villase riide, või hoopiski velvetiga.

Väga populaarne värvikombinatsioon oli kontrasti tekitav must ja valge. Aga leidus ka väga julgeid ja särtsakaid toone, mis rõhutasid läbivaid lihtsaid geomeetrilisi mustreid ja vorme.

5. Inglise diivan

Inglise diivanit kutsutakse selle kõige äratuntavama osa järgi ka rullitud käetugedega diivaniks. Veel on sellele diivanitüübile iseloomulik väga kõrge seljatugi ja madalad käetoed.

Inglise diivan on tihedalt polsterdatud ja toetav vooderdus katab isegi käetugesid. See diivan sarnaneb veidi Bridgewater diivanile, aga peamiseks erinevuseks on käetugede kõrgus. Osadel Inglise diivanitel on nii madalad käetoed, et esmapilgul võib tunduda, nagu neid polekski.

Kui sa soovid, et su Inglise diivan säiliks võimalikult kaua, siis soovitame sul kindlasti kasutada diivanikatteid, mis on lihtsalt eemaldatavad ja pestavad.

Inglise diivani ajalugu

Esimesed Inglise diivanid tekkisid 20 sajandi alguses Briti aadlike majapidamistesse. Edaspidi sai sellest paljude elutubade ja peosaalide sisustuse osa ja tõeliselt ajatu mööblitükk.
Inglise diivan on sedavõrd mugav mööbliese, et seda võiks kutsuda ka diivanite Rolls Royceks.

Piltide allikas:  https://www.sisustusmoobel.ee/