Diivanoloogia Osa II

Jätkame oma suurejoonelist tagumikkude teejuhti ja juhatame teid läbi tiheda diivanidžungli, et tutvustada teile diivaneid, millel on mõnus pikutada, lugeda, või televiisorit vaadata. Eriti hoolikalt tasub lugeda neil, kelle kodune sohva on juba väärikas vanuses ja keha pehme paitamise asemel hoopis torgib teid lahtiste vedrudega, või sibistab polstri vahelt elutoa põrandale tasapisi porolooni.

Kui teil on selle artikli esimene osa kogemata kahe silma vahele jäänud, siis seda saab lugeda siit.

Chaise Lounge diivan

Vaatamata oma pikale ja väärikale ajaloole on Chaise Lounge tüüpi diivan tänapäeval endiselt populaarne. Tihtipeale leiame seda tüüpi diivani elutoa asemel hoopis magamistoast, või kallist hotelli-sviidist.

Chaise Lounge diivaneid leiab nii käetoega, kui ka ilma ja see mööbliese on populaarne ka terassimööblina. Soojas kliimas on Chaise Lounge diivanid tihti lausa basseini ääres päikese võtmiseks.

Louis XV roccoco chaise lounge

Chaise Lounge diivani ajalugu

Osad ajaloolased usuvad, et Chaise Lounge diivan on oma alguse saanud vanas Egiptuses, kus luksust armastavad vaaraod lasid oma mööblimeistritel ristata tooli ja kergemat tüüpi päevavoodi. Ajaliselt arvatakse, et see võis olla umbes 3000 aastat enne meie ajaarvamist, mil Egiptuse ülikud lasid endale palmiokstest esimesed salongimööbli komplektid valmistada. Hiljem mööblikunst arenes ja mõjuvõimsad, ning rikkad Egiptuse ülikud lasid sarnaseid komplekte valmistada juba täispuidust.

Ka vanas Kreekas armastati toolil istumise asemel pikutada päevavoodil, sest sedasi on mugavam süüa, juua, või lugeda.

Ka vanas Roomas oli seda tüüpi mööbliese täiesti olemas, ka nemad kasutasid seda mugavate patjadega kaetud diivanit oma söömaaegade ja bankettide ajal, kutsudes seda ise nimega “lectus”.

Nimi Chaise Lounge tuleb prantuse keelsetest sõnadest “chaise longue”, mis tähendavad tõlkes – pikk tool. Prantsusmaal muutus see mööbliese populaarseks 1500 aastatel rokokoo perioodil, ajal mil igal vähegi mõjuvõimsamal aadlikul ja ärimehel oli kodus muljetavaldav salong, mis oli dekoreeritud kalli ja haruldasest materjalist valmistatud mööbliga ja kus oli ideaalne külalisi vastu võtta.

Tänapäeval on Chaise Lounge diivan pigem dekoratiivelement, kui praktiline tarbeese ja seda võib leida peamiselt magamistoast, või teistest ruumidest, kus armastatakse puhata ja lõõgastuda.

Diivanid millel saab magada

Seda tüüpi diivaneid on üsna mitmeid, millest meie heidame pilgu peale neljale enimlevinud tüübile.

Lahtikäiv sohva

See on kindlasti kõige populaarsem magamisdiivani variant. Kes meist ei oleks noorena sõbra pool ööbides, või perega sugulastele külla sõites sellises voodis maganud? Nagu kõik asjad meie ümber, on ka mööbel läbi teinud suure arengu ja tänased lahtikäivad diivanid erinevad oma 20 aasta tagustest esivanematest oma kvaliteedi ja mugavuse poolest. Krigisevast ja läbivajuvast külalisvoodist on tänu disaineritele ja kvaliteetsetele materjalidele saanud korralik magamisase, kus annab ennast hästi välja puhata.

Lahtikäiv diivan – allikas: sisustusmööbel.ee

Futon tüüpi magamisdiivanist eristub lahtikäib sohva selle poolest, et diivani seljatugi jääb ka avades oma originaalasendisse.

Voodiks muudetav nurgadiivan

Paljud nurgadiivanid on võimalik mõne lihtsa liigutusega voodiks muuta. Sellisel diivanil puudub madrats, see moodustub lihtsalt omavahel tihedalt kokku lükatud diivanipatjadest. Olenevalt diivani tüübist ja kvaliteedist võib sedalaadi ase vahest ka üsna ebamugav olla, sest lahtised diivani osad kipuvad paigast nihkuma ja lõpptulemusena võib magaja ennast avastada hoopis diivanitükkide vahelt. Kui te tahate seda magamiskohta eriti mugavaks muuta, võite voodiks kokku lükatud nurgadiivanile asetada kattemadratsi, mis lisab nii mugavust, kui seob erinevad diivani osad ühtseks tervikuks

Futon diivan

Japaani futon diivan

See diivan on segu voodist ja sohvast, mille seljatugi on tavaliselt võimalik alla lasta, nii et moodustuks ühtne magamispind.

Futon diivani ajalugu

Futoni ajalugu ulatub tagasi 17 sajandi Jaapanisse ja sõna Futon on otsene tuletus jaapani keelest, tähendades magamisaset. Algselt oligi Futon lihtsalt üks kerge puuvilla, või villaga täidetud matt, mille sai vajadusel otse põrandale heita. Kui magamisaset parajasti ei kasutatud, oli seda lihtne kokku rullida ja teisaldada. Alguses oli see luksusese ja ainult rikkad ja mõjuvõimsad jaapanlased said sellist asja endale lubada, ülejäänud magasid otse põrandal. Aga tehnika arenedes ja tööstusrevolutsiooni edenedes muutus puuvilla töötlemine odavamaks ja ka lihtrahvas hakkas Futonit kasutama.

Peale II Maailmasõda koju tagasi pöördunud USA sõdurid meenutasid Futon madratseid, kui äärmiselt mugavaid magamisasemeid. USA turu jaoks oli traditsiooniline Futon siiski natukene liiga lihtne mööbliese ja nii võtsitki disainerid madratsina kasutusele Jaapani Futoni ehituse, ning lisasid sellele ka voodiraami, sest USA inimesed polnud harjunud põrandal magama. Kui te tahate siiski nautida Jaapani Futoni mugavust ilma põrandal magamata, siis on võimalik 2-3 madratsit üksteise peale panna. See lisab asemele mugavust ja kergitab selle ka põrandapinnast pisut kõrgemale.

Päevavoodi

Päevavoodi on mugav mööbliese millel on ideaalne teha üks mõnus päevauinak. Külaliste magama sättimiseks võib päevavoodist väheks jääda, sest sellel on fikseeritud seljatugi ja otsad, mis muudavad magamise pikema inimese jaoks väga raskeks, kui ei taheta just jalgu üle voodi ääre sättida.

Päevavoodi – allikas: sisustusmööbel

Paljudel päevavooditel on all lahtikäiv sahtel, milles hoitakse voodiriideid, aga mõnedel puhkude on sahtlis hoopis lisamadrats, võimaldades seeläbi mugavalt kaks last päevavoodisse lõunauinakule sättida.

Armastajate Diivan

Sellise nimega diivanil ei pea ilmtimgimata toimuma ei armastuse avaldamine ega lastetegemine, vaid sedasi kutsutakse hellitavalt kõiki kahekohalisi diivaneid. Tavaliselt on seda tüüpi diivan koos tugitoolide ja suurema diivaniga osa elutoamööblist.

Chesterfield armastajate diivan

Lisaks elutoale sobib selline diivan väga hästi suuremasse magamistuppa, kus selle võiks paigutada näiteks voodi jalutsisse, tekitades sedasi mõnusa väikese istumiskoha, kus vajadusel veidi istuda, või näiteks riietuda.

Ajaloolisel Diivanil ei olnud seljatuge

Selle artikli jaoks uurimistööd tehes saime jälile ka faktile, et üks õige diivan on tegelikult ilma seljatoeta! Võibolla oli see teile juba teada, aga türgikeelne sõna divan, mis omakorda tuleb pärsiakeelsest devanist on originaalis käetugedega polsterdatud pink, millel puudub seljatugi. Seetõttu paigutatakse selline mööblitükk tavaliselt seina äärde, et seinast moodustuks seljatugi, mida annab kattepatjadega mugavamaks muuta.

allikas: http:// https://en.wikipedia.org/wiki/Divan_(furniture)

Oma nime sai see mööbliese idamaiste moslemi valitsusasutuste järgi (Divan, või Diwan), mille koridorid olid analoogsete istekohtadega varustatud, et jumalateotajad saaksid enne pea maha raiumist veidi jalga puhata.

Loodetavasti saite meie artikliseeriast inspiratsiooni uue diivani soetamiseks, või lihtsalt õppisite midagi uut ja põnevat diivanitest ja nende ajaloost.